Bedensel Engelliler Spor Federasyon Başkanı Demirhan ŞEREFHAN Röportajı

e-Posta Yazdır PDF

 

 

Bedensel Engelliler Spor Federasyon Başkanı
Demirhan ŞEREFHAN
Röportajı
2008

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) Başkanı
Dört Ticari Firmanın Ortağı
Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD) Eski Başkanı
Türkiye Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) Eski Başkan Yardımcısı
Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV)
Kurucu Üyesi
Demirhan Şerefhan


 Ayşenur Afyon: Öncelikle sizi tanımak ve tanıtmak istiyoruz. İzleyebildiğimiz kadarıyla bir birinden farklı alanlarda sorumluluklarınız var. Kısaca bize kendinizi anlatır mısınız? Hangi alanda eğitim aldınız, bugün aldığınız eğitimle uygun bir iş mi yapıyorsunuz? Engelliler toplumuyla, sporla ilginiz nasıl oluştu?
Demirhan Şerefhan: 1969 Ankara doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi T.E.D. Ankara Koleji'nde tamamladıktan sonra orta öğrenim döneminde basketbol, lise eğitimi döneminde de D.S.İ Sutopu takımında yüzme ve su topu sporlarıyla amatör olarak ilgilendim. Yüksek öğrenimimi Gazi Üniversite Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Bölümü İngilizce Öğretmenliği bölümünde tamamladım. İki kız çocuğu babasıyım.
2000 senesinden itibaren federasyon başkanlığı yapıyorum. 1997 senesinde Perihan Savaş hanımın yönetiminde yönetim kurulu üyeliği, daha sonra Yavuz Kocaömer döneminde as başkan olarak görev yaptım. Ankara’da yaşıyorum ama faaliyetlerimizden dolayı bütün Türkiye’yi geziyorum.

Ayşenur Afyon: Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ne zaman kuruldu, amaç neydi, kuruluşundan bugüne ülkemizde neleri değiştirebildi?
Demirhan Şerefhan: 2000 senesinde federasyon başkanı olduğum zaman 3 spor branşımız vardı. Baktık ki engelliler özellikle tekerlekli sandalye basketbolunda yedekte oturtulanlar kadroya giremeyenler pek spor yapma şansı bulamıyorlardı. Bizde alternatifleri genişlettik. 2002 senesinden itibaren branş sayılarımızı arttırmaya başladık. Şuan 13 spor branşımız var. Bu branşlarımızın tamamında Türkiye şampiyonaları düzenleyip, milli takımlar seviyesinde uluslararası organizasyonlara katılıyoruz. Tabiî ki daha fazla engelliye spor yaptırmak bizim ana hedefimiz. Ülkemizde 8,5 milyon engelli var deniyor ama bizim branşımız olan bedensel engellilerde iki milyona yakın engelli insan var. Bunların hepsine spor yaptırma imkânımız çok zor ama spor aşkı içinde olan yapmak isteyen herkese bizim kapımız açık. Amacımız, daha fazla engelli vatandaşımıza doğru teknik ve teorik bilgileri kazandırıp, onların spor yoluyla toplumla kaynaşmalarını sağlamak ve rehabilitasyon süreçlerini hızlandırmaktır. Ayrıca rehabilitasyon sürecini tamamlamış engelli arkadaşlarımızı elit sporcu seviyesine çıkarabilmek için uğraş vermekteyiz.

Ayşenur Afyon: Federasyona geldiğinizden beri hedeflerinize ulaşabildiniz mi? En fazla sizi bu hedeflere ulaşırken zorlayan sebepler neler oldu?
Demirhan Şerefhan: İlk başladığımız da federasyon başkanı olmadan önce üç senelik bir yöneticilik kimliğim vardı engelliler sporunda. Bilgi birikimiyle Avrupa ve dünya engelli sporunun nerede olduğunu araştırarak işe başladım. Umutsuzluğa hiç düşmedik, çünkü engellilere imkân tanıdığınız zaman daha fazlasını istiyorlar ve daha fazlası için gayret edip başarıya ulaşıyorlar. Başarıları beni hayretlere düşürüyor ve acaba branş sayımız yirmi üç mü olacak, yirmi beş mi, bütçe ile ilgili sorunlar yaşandığımızdan biz bunun altından nasıl kalkacağız soruları beni düşündürüyor.

Ayşenur Afyon: Sizin dışınızda engellilere yönelik başka spor federasyonları var mı, varsa bunlarla ilişkileriniz nasıl?
Demirhan Şerefhan: İşitme, zihinsel ve görme engelliler spor federasyonları da var bizim federasyonla beraber. Hemen hemen her ülkede paralimpik komiteleri var. Bu komiteler aracılığı ile bir çatı altında engelli insanlar spor faaliyetine katılabiliyorlar. Atina 2004 Paralimpik Oyunları’na yaklaşık 145 ülkeden 4.000 civarında sporcu katıldı. Paralimpikler Olimpiyatlardan sonra dünyanın en ciddi organize edilen ikinci büyük spor organizasyonudur.

Ayşenur Afyon: Federasyon merkezi Ankara’da, peki il düzeyindeki çalışmaları nasıl yürütüyorsunuz, buralarda temsilcilikleriniz, bürolarınız var mı?
Demirhan Şerefhan: Spor kulüplerinin ve Gençlik Spor İl müdürlüklerinin desteğiyle yürütüyoruz.

Ayşenur Afyon: Var olan branşların tamamını yurtdışı spor organizasyonlarına, yarışmalara taşıyabiliyor musunuz?
Demirhan Şerefhan: Türkiye olarak ilk defa 1996 senesinde Barselona’da yapılan Paralimpik Oyunlarına 2 sporcu ile katılan ülkemiz, 2000 Sydney Paralimpik Oyunları’na 1 sporcu ile yüzme branşında katılmıştır. Atina 2004 Paralimpik Oyunları ülkemizin bugüne kadar en ciddi hazırlandığı Paralimpik Oyunlarıdır. Türkiye olarak Atina 2004 Paralimpik Oyunlarına Bedensel Engelliler kategorisinde 5 branşta 8 sporcu ile katıldık. Yüzme, masa tenisi, atletizm, atıcılık ve halter. Federasyonumuz çatısı altında ise 13 spor branşı bulunmaktadır. 13 spor branşımızın tamamında faaliyetlerimiz gerek yurt içi ve gerekse yurt dışı spor müsabakaları ile sürdürülmektedir. Birçok branşımızda engelli arkadaşlarım ülkemizi temsil ettikleri uluslararası şampiyonalardan çok iyi dereceler almaya başlamıştır. Gerek ferdi sporlarımız ve gerekse takım sporlarımızda büyük bir engelli nüfusuna sahip ülkemizde federasyonumuz aracılığıyla her yeni gün cesaretini kırmayan sporcularımız çok önemli başarılara imza atmaktadırlar.

Ayşenur Afyon: Firmalar, kuruluşlar Federasyonun çalışmalarına destek veriyor mu? Toplumun dezavantajlı grubu olan engelliler, spor söz konusu olduğunda da dezavantajlı mıdır?
Demirhan Şerefhan: Ana Sponsorumuz Türkiye Engelliler Spor Yardım Eğitim Vakfı (TESYEV), Yavuz beyin içten hassasiyeti bizim önümüzü açıyor. Onun haricinde özel teşebbüslerden ticari kuruluşlardan bir ilgi göremiyoruz. Herkes çok ulvi bir iş yaptığımızı, sporcuların performanslarını inanılmaz iyi bulduklarını söylüyor ama hiç kimse de elini taşın altına koymak istemiyor. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ise elinden gelenin fazlasını yapmak için gayret ediyor. GSGM’nin desteği her sene artarak devam ediyor.

Ayşenur Afyon: Engelli sporcuların ulaşım ve konaklama imkânları nasıl düzenlenmektedir, en fazla nerelerde zorlanıyorsunuz?
Demirhan Şerefhan: Her ilimizde Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’nün il müdürlükleri var. Bu müdürlüklerine müracaat eden herhangi engelli vatandaşımız lisansını çıkarıp engelli sporuna başlayabiliyor. Çoğu ilde kulüplerimiz var o kulüplerde kendileri müracaat eden engelli vatandaşlar uygun oldukları branşını da dâhil edip lisanslarını çıkarabiliyorlar. Bir katkımız da şu; 1. lig olsun 2. lig olsun bu liglere katılan tüm takımlarımızın yol paralarını biz veriyoruz. Bizim verdiğimiz maddi destekler kulübe yada kulüp yoluyla sporculara kalıyor.

Ayşenur Afyon: Hakem sayınızı yeterli buluyor musunuz?
Demirhan Şerefhan: Federasyonumuza bağlı 200 kadar ulusal hakem ve 6 uluslararası hakemimiz var. Bu sayı tekerlekli sandalye basketbolu için geçerli. Diğer branşlarda ise branş federasyonlarının hakem ve idari personelleri ile çalışıyoruz.

Ayşenur Afyon: Spor kelimesi ile beraber ilk aklımıza gelen futboldur, engelli futbolunu ülkemizde ve dünyadaki yerini bizimle paylaşır mısınız?
Demirhan Şerefhan: Ampute futbolu ülkemizde 4 yıl önce Karagücü bünyesinde oluşturulan takımla oynanmaya başlandı. Trabzon'da düzenlenen ilk Türkiye Şampiyonası'nın ardından geçtiğimiz Kasım ayında Antalya'da Dünya Ampute Futbol Şampiyonası düzenlendi. Ampute Milli Futbol Takımımızın dünya üçüncüsü olduğu şampiyona öncesinde 7 olan ülkemizdeki Ampute futbol kulübü sayısı şu an 12'ye ulaştı. TFF Engelliler Koordinasyon Kurulu’nun engelli futbolunu geliştirme stratejisi kapsamında takım sayısını artırmaya yönelik çalışmalar sonucunda 240 Ampute futbolcu bulunmaktadır. Ampute Futbol Türkiye Ligi 2008–2009 sezonunda inşallah başlatılacak.

Ayşenur Afyon: Paralimpiklere hangi engel gruplarında kaç branşta katılıyoruz; başarı oranımız en fazla hangi branşlarda oluyor?
Demirhan Şerefhan: Eylül 2008 Paralimpik Oyunlarına kadar bedensel engellilerde sporcu sayısı 20'yi bulacağını düşünüyorum. Kota uygulanmaya başladıktan sonra sayımız sınırlandı. Ancak kalabalık bir sporcu grubu ile paralimpik oyunlarında ülkemizi temsil edeceğiz

Ayşenur Afyon: Paralimpik oyunlarında hangi engel grupları hangi branşlarda yer alabiliyor?
Demirhan Şerefhan: Paralimpik yaz oyunlarında görme ve bedensel engelli kategorilerinde toplam 22 spor branşı bulunmaktadır.

Ayşenur Afyon: Paralimpiklere her engelli sporcuların katılma şartları nelerdir?
Demirhan Şerefhan: Paralimpik Oyunlarına katılabilme kriterleri Olimpiyatlara katılabilme esasları ile aynıdır. Mesela, Atina 2004 Paralimpik Oyunlarına Türkiye olarak 50 sporcu ile katılacağız diyemiyorsunuz, sporcularınızın Paralimpiklerden önceki 3 sene boyunca Uluslararası Paralimpik Komitesi ( IPC ) gözetiminde yapılan Avrupa ve Dünya şampiyonaları ile özel turnuvalardan puan toplamaları gerekiyor. Takım sporlarında ise belli elemelerden geçmeniz gerekiyor. Paralimpiklere katılabilmeniz için sadece Paralimpik barajları geçmeniz yeterli olmuyor, topladığınız uluslararası kabul gören puanların yeterli olması gerekiyor.

Ayşenur Afyon: Paralimpiklerde rekabet konuşulurken Türkiye geçiyor mu?
Demirhan Şerefhan: Paralimpiklerde en fazla rekabetin yaşandığı ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Brezilya, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, Çin, Güney Kore, İran gelmektedir. Ancak katılan ülkelerin tamamı gün ve gün kendini geliştirmektedir. 2008 Paralimpik Oyunlarına katılacak sporcularımızın tamamından iyi neticeler beklemekteyiz. Ancak diğer ülkelerle mukayese edildiğimizde özellikle Avrupa ve Amerika kıtası ile aramızda yaklaşık 50 senelik bir fark vardır. Yani bahsi geçen kıtalardaki ülkeler engelli sporlarına 1945 senesinde II. Dünya Savaşı’ndan sonra başlamıştır. Ülkemizde ise ilk resmi spor federasyonu 1990 senesinde Özürlüler Spor Federasyonu adı altında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından kurulmuştur. Türkiye birçok branşta diğer ülkelerle rekabet içine girmiştir. Bunlardan bazıları; atıcılık, okçuluk, powerlifting, tekerlekli sandalye basketbol, masa tenisi, bilek güreşi, ampute futbol.

Ayşenur Afyon: Paralimpik oyunları için Türkiye olarak neler yapılabilir, hedefler nelerdir?
Demirhan Şerefhan: Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi bu yıl 100. yılını kutlamaya hazırlanırken, onun muadili Türkiye Milli Paralimpik Komitesi, henüz bir kaç yıllık bir geçmişe sahip. Bedensel Engelliler Spor Federasyonu faaliyet alanını kısa sürede 13 branşa kadar genişletti. Görme Engelliler Federasyonu tarihinde ilk kez Paralimpik Oyunları’na sporcu götürme hakkı kazandı. Judoda 1 sıklette paralimpik vizesi alan Görme Engelliler Federasyonu, atletizmde de kota almak için çalışmalarını sürdürüyor. Sydney 2000’de sadece 1 sporcuyla Paralimpik Oyunları’na katılan Türkiye, Atina 2004’de bu sayıyı 8’e çıkarmış, hatta atıcılıkta Korhan Yamaç’la 1 altın, 1 bronz kazanarak tarihinde ilk kez madalyaya uzanmıştı. Sporcu sayısının Pekin’de 20, madalya sayısının da en az 2 olması hedefleniyor. Atıcılıkta 4 masa tenisinde 1 sporcu için vize alan Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, okçuluk, atletizm, yüzme, halter, yelken ve tenis gibi branşlarda paralimpik barajını aşmak için yoğun çaba sarf ediyoruz.

Ayşenur Afyon: Engelli sporcular arasında ulusal ya da uluslararası düzeyde başarılı olanlar var mı? Ya da farklı bir şekilde sormak gerekirse yıldızlaşmış engelli sporcularımız kimler?
Demirhan Şerefhan: Korhan Yamaç, Ferit Gümüş, Gizem Girişmen, Neslihan Kavas, Süreyya Ayçe bunlardan bazıları.

Ayşenur Afyon: Kamuoyundan engelli sporu için beklentileriniz nelerdir?
Demirhan Şerefhan: Ferdi sporcularımızın uluslararası yarışmalara katılmalarını sağlayarak destek olabiliriz. Bu da yalnız Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun değil, aynı zaman da T.C. Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün ve özel sektörün el ele çalışmasıyla mümkün olabilecektir.

Ayşenur Afyon: Engelli spor branşlarında medyanın ilgisini yeterli buluyor musunuz? İlgiyi artırmada izlediğiniz taktikler nelerdir?
Demirhan Şerefhan: Bazen medyayı bazen kendimi suçluyorum, ikisinin arasında gidip geliyoruz. Çünkü medyayı bir şekilde çektiğiniz zaman aslında haber oluyor.
Yakın bir zamanda Bodrum’da uluslararası atıcılık kupası yaptık, 24 ülkeden 200’ün üzerinde sporcu katıldı. Organizasyonu tanıtım toplantısına yazılı ve görsel medyaya duyuru yapmamıza rağmen sadece TRT geldi.

Ayşenur Afyon: Yakın ailenizde engeli olan kişiler var mı?
Demirhan Şerefhan: Ailemde engelli yok, sadece topluma duyarlı bir insanım diye düşünüyorum. Bazı insanların matematik IQ‘ları yüksek olabilir, benimde sosyal IQ’um yüksek diye nitelendiriyorum. Bundan önce değişik sivil toplum örgütlerinde ülkenin farklı meseleleriyle uğraştım. Bu da toplumun kanayan bir yarası bence, bizler parmak basmazsak pek kimsenin de umurunda değil. Dolayısıyla bizde bu işe sevdalandık ve götürüyoruz.

Ayşenur Afyon: Türkiye Futbol Federasyonu’nun kaynakları çok fazla, öyle ki 22 kişilik bir kadrodan sorumlu Milli Takım Teknik Direktörüne 70 milyonluk bir ülkenin sorumluluğunu taşıyan Cumhurbaşkanı’ndan, Başbakan’dan çok daha fazla ücret verilebiliyor. Bu tür büyük kaynaklar elde eden federasyonların, engellilere destek olması yararlı olmaz mı?
Demirhan Şerefhan: Türkiye Futbol Federasyonu ile yakın bir işbirliği içindeyiz. Geçen sene 200 bin YTL’lik bir kaynak aktardılar. Bu sene işbirliğimiz devam ediyor.

Ayşenur Afyon: Sporcularınızdan federasyon olarak en fazla aldığınız şikâyetler nelerdir?
Demirhan Şerefhan: Malzeme eksikliği veya malzemelerinin yenilenmesi, malzeme tedariki aslında bizim asıl işimiz değil ama yardımcı oluyoruz.

Ayşenur Afyon: Sporcularınızdan ve/veya ailelerinden özellikle bekledikleriniz nelerdir?
Demirhan Şerefhan: Sporculardan beklentim daha fazla engelli arkadaşlarını spor yapmaya, ailelerden beklentim ise engelli çocuklarını spora teşvik etmeleri.

Ayşenur Afyon: Uluslararası şampiyonaları da dikkate alarak hangi branşlarda daha başarılıyız?
Demirhan Şerefhan: Basketbol, atıcılık, okçuluk, masa tenisi, bilek güreşi, ampute futbol, engelli halteri.

Ayşenur Afyon: Engelli sporcular ferdi sporlarda mı, takım sporlarında mı daha başarılı olabiliyor?

Demirhan Şerefhan: Her ikisinde de başarı mümkün ama çok çalışmak lazım.

Ayşenur Afyon: Tekerlekli sandalye basketbolu neden diğer sporlara göre daha fazla ön planda, diğer branşlara bu spora gösterilen ilgi ya da destek mi daha az?
Demirhan Şerefhan: Basketbol lokomotif branşımız, ancak diğer branşlar da desteğimizle ön plana çıkmaya başladı. Sporcular ferdi branşlara da ilgi duymaya başladı.

Ayşenur Afyon: Engelli sporcularınızı sivil toplum örgütleriyle çalışamaya teşvik edebiliyor musunuz?
Demirhan Şerefhan: Onu yapamıyoruz, çünkü spor yaptırmaktan başka işlere pek vakit bulamıyoruz.

Ayşenur Afyon: Ülkemizde bulunan engellilerle ilgili çalışan sivil toplum örgütlerinden beklentileriniz nelerdir?
Demirhan Şerefhan: Muhakkak çok güzel işler yapıyorlar ama TESYEV’i örnek almaları ve TESYEV ile işbirliği yapmaları koordineli bir destek için olumlu bir adım olabilir diye düşünüyorum.

Ayşenur Afyon: Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?
Demirhan Şerefhan: Ana hedefimiz daha çok engellimize spor yaptırabilmek. Okullarından mezun olduktan sonra başarılı olabilmelerini teşvik ederek sosyal hayatın içinde onları da görebilmek.

Ayşenur Afyon: Maddi sıkıntılarını tamamlamış spor kulüplerimiz engelli sporlarına yeterince destek verip, profesyonel bir spor dalı olarak yaklaşabiliyorlar mı?
Demirhan Şerefhan: Çok azı bunu becerebiliyor. Ülkemizde spor denince futbol akla geldiğinden, kulüp yöneticileri de futbol branşına ağırlık veriyor.

Ayşenur Afyon: Demirhan Şerefhan hangi sporları yapar, en fazla hangi sporları seyretmekten haz alır?
Demirhan Şerefhan: Ben lisanslı yüzme ve sutopu oynadım. Yüzmeyi ve boyum kısa ama basketbol oynamayı çok seviyorum. Futbol, basketbol ve tekerlekli sandalye basketbolunu seyretmeyi çok seviyorum.

Ayşenur Afyon: Ticari hayatınızın federasyonumuza olumlu yada olumsuz etkileri nelerdir?
Demirhan Şerefhan: Federasyon ticari hayatı bayağı bir engelliyor ama ticari hayattan aldığınız maddi hazzı almasanız da manevi hazzı çok fazla.

Ayşenur Afyon: Çocuklarınızın ileride engelli sporları ile ilgili çalışmalarını ister misiniz?
Demirhan Şerefhan: Çocuklarım engelli sporlarıyla büyüdü ve büyüyor. Engelli sporcularımızı engelli olarak görmüyorlar. Sporlarını seyrederken engellilerle ilişkileri nasıl olmalı hep anlatıyorum. Çoğu sağlam insandan engellilerle ilgili olarak daha iyi bir eğitim aldılar.

Ayşenur Afyon: Branşlara göre kulüp sayıları, coğrafi olarak kulüplerin dağılımı nasıl?

Demirhan Şerefhan: Kulüp sayımız her geçen gün artıyor, coğrafi olarak dağılım bence gayet iyi ama amaçlarımızdan biri de her il de en az bir engelli kulübünün olması.

Ayşenur Afyon: Spor yapan engellilerin cinsiyet yönünden dağılımı konusunda bilgi verebilir misiniz?
Demirhan Şerefhan: Bizde bazı takım sporlarında bay bayan birlikte oynayabiliyor. Bayan ve çocuk yaştaki sporcular bizim için çok önemli. Ferdi ve takım sporlarımızda çok fazla olmasa da bayanlarımızın ilgisi bir hayli fazla.

Ayşenur Afyon: Engelli sporunun bahis oyunlarında yeri var mı?
Demirhan Şerefhan: Henüz yok ama olabilir. Özellikle tekerlekli sandalye basketbolu.

Ayşenur Afyon: Engelli sporları için ülkemizde yeterince eğitmen yetişiyor mu?
Demirhan Şerefhan: Maalesef yeterince maddi imkân sağlanamadığından yetiştiriyoruz ama kalıcı olmalarını sağlayamıyoruz.

Ayşenur Afyon: Engelli birinin eğitmen olarak da görev alabilir mi?
Demirhan Şerefhan: Tabiî ki alabilir.

Ayşenur Afyon: Engelli sporcuların diğer sporculardan farklı olarak psikolojik destek almaları gerekiyor mu?
Demirhan Şerefhan: Psikolojik destek spor anlamında çok faydalı. Böyle bir uygulamamız zaten mevcut.

Ayşenur Afyon: Özel olarak ilgilendiğiniz, spora başlamasından itibaren takip ettiğiniz engelli sporcularımız var mı?
Demirhan Şerefhan: Milli takımlarımızdaki sporcuların hemen hemen hepsini takip ediyorum.

“Hayatında hem yaparak, hem yazarak sporun olmasını istiyordum, bugünden sonra sosyal boyutu da olan sporun olmasını isteyeceğimi bilmenizi isterim, teşekkür ederim.”

Ayşenur Afyon (www.1903tube.com)
Haziran 2008

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığı
Ulus İş hanı A Blok Kat:1 Ulus-Ankara
Tel: 0.312 309 73 97 – 310 39 60 (206 – 221 – 222)
Faks: 0.312 311 68 52
URL: http://www.besf.org.tr
E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir